Inginer ofertare

Candidatul ideal

SPECIFICATIILE POSTULUI:
- Nivel de studii: superioare (Facultatea de Constructii, Facultatea de Arhitectura, Politehnica)
- Cunostinte limbi straine: limba engleza foarte bine( citit, scris, vorbit)
- Experienta in munca: cu sau fara experienta
- Cunostinte de operare PC: procesare text - Word, calcul tabelar - Excel),
- AutoCAD

APTITUDINI SI DEPRINDERI NECESARE:
- Aptitudine generala de invatare
- Aptitudini de comunicare orala si scrisa
- Aptitudinea de a lucra cu documente
- Planificare si organizare a operatiilor si activitatilor
- Acordare si transmitere de informatii

CARACTERISTICI PERSONALE:
- Grad ridicat de standarde de integritate si etica
- Atentie concentrata si distributiva
- Analitic, exact si precis
- Echilibru emotional
- Placerea pentru lucrul cu oamenii
- Rezistenta la stres
- Adaptare la sarcini de lucru schimbatoare
- Usurinta, claritate si coerenta in exprimare
- Comportament adecvat (limbaj, vestimentatie, reguli de politete)
- Flexibil, adaptabil si usor adaptabil intr-un mediu bazat pe valori cum ar fi satisfacerea in totalitate a clientilor, orientare catre rezultate, respect, cooperare, diversitate și deschidere.

Descrierea jobului

Titularul postului are rolul de a intocmi calculatii de pret, detalii tehnice de executie, de a stabili solutii tehnice si de a le pune in aplicare, de a coordona permanent relatiile cu potentialii clienti si de a asigura respectarea termenelor solicitate pentru fiecare proiect in curs.

FUNCTIILE ESENTIALE SI RESPONSABILITATILE

Inginerului de Ofertare, includ urmatoarele, fara a se limita la:

- Raspunde de toate mijloacele fixe, obiectele de inventar, alte bunuri materiale aflate in dotarea personala;
Compilarea si/ sau distribuirea informatiilor primite in cadrul grupului de proiect;
- Pe baza dispozitiei primite de la coordonatorul tehnic, intocmeste necesarul de material si efectueaza calculatia de pret;
Intocmeste oferte, calculatii de pret, referitoare la proiectele angajate;
- Raspunde pentru corectitudinea ofertelor, calculatiilor intocmite;
- Verifica stadiul de acceptare al ofertelor;
- Transmite catre departamentul de vanzari si client, oferta finala care contine necesarul de material si calculatia de pret;
- Indeplineste activitati specifice de proiectare;
- Realizeaza proiecte in conformitate cu legislatia, normativele si reglementarile in vigoare;
- Administreaza pregatirea si revizuirea intregii corespondente legate de oferta trimisa si asigura raspuns in timp util la acestea;
- Mentine flux adecvat de informatii in cadrul echipei pe tehnic, avand in vedere politica de confidentialitate REYNAERS;
- Aplica sistemul de proceduri standard si rapoarte REYNAERS;
- Raspunde pentru ca toate elementele grafice si simbolurile firmei sa fie respectate si folosite in mod adecvat si permanent in activitatea proprie;
- Nu se pot lua decizii care afecteaza programul si bugetul proiectului, fara acordul in prealabil al Directorului General;
- Aplica regulile de calitate si participa la indeplinirea obiectivelor de calitate;